Device Lock Controller udostępniony przez pomyłkę

Device Lock Controller udostępniony przez pomyłkę

Device Lock Controller udostępniony przez pomyłkę

Device Lock Controller udostępniony przez pomyłkę. Niedawno użytkownicy systemu Android mogli pobrać aplikację Device Lock Controller. Opis aplikacji wyjaśnia, że jej użytkownikiem docelowym są banki oraz inni kredytodawcy. Do czego taka aplikacja miałaby służyć? Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o możliwość zablokowania użytkownikowi telefonu, a powodem miałyby być zaniedbania spłaty rat. Chociaż aplikacja miała być ekskluzywna dla bankierów, autorzy przypadkowo udostępnili ją w sklepie Google Play. Statystki podają, że użytkownicy pobrali ją aż 100 razy. Ciekawe, co chcieli za jej pomocą zrobić.

Działanie aplikacji

Mechanizm tego oprogramowania jest dosyć prosty, a wygląda on następująco. Kiedy bank wykryje, że użytkownik telefonu nie spłacił rat, blokuje mu możliwość korzystania z większości funkcji. Nie oznacza to jednak, że cały telefon się blokuje. Użytkownik takiego urządzenia nadal ma dostęp do podstawowych funkcji, więc nikt nikogo w ten sposób nie odetnie od świata.

Device Lock Controller jest aplikacją, którą mieli wykorzystywać mieszkańcy Afryki. Producenci nie udostępnili go ani w Ameryce Północnej, ani w Europie. Mimo to aplikacja pojawiła się w sklepie Google Play i pobrało ją aż 100 użytkowników. Firma, odpowiadająca za publikacje tego oprogramowania, tłumaczy, że miała miejsce najzwyklejsza ludzka pomyłka. Aplikacja wcale nie miała znaleźć się w sklepie Google Play, a więc już ją stamtąd usunięto.

Firma, która odpowiada za całe zajście, to kenijski operator Safaricom. Operator zajmuje się aksją ratalnej sprzedaży różnych modeli telefonów obsługujących Android Go. Celem zaprogramowania aplikacji było wywieranie nacisku na klientach, którzy zalegają z opłatami. Urządzenia takich użytkowników miałyby być blokowane po 4 dniach od terminy nieuiszczonej spłaty.