Podrobione ładowarki, czy stanowią niebezpieczeństwo?

Podrobione ładowarki, czy stanowią niebezpieczeństwo?

Podrobione ładowarki, czy stanowią niebezpieczeństwo?

Coraz więcej producentów smartfonów, chcąc być „eko” i tym samym promować recykling, do sprzedawanych, nowych urządzeń, postanawia nie dołączać certyfikowanych ładowarek. Rodzi to pewne problemy, takie jak konieczność wydania dodatkowych pieniędzy na coś, co teoretycznie powinno być uwzględnione w zestawie. Tego typu działania są przez producentów argumentowane próbą zminimalizowania szkodliwego wpływu na środowisko. Jest w tym ziarenko prawdy, najpewniej posiadamy już przynajmniej kilka ładowarek, które otrzymaliśmy wraz z zakupem poprzedniego urządzenia. Nie zawsze jednak spełniają one wymogi nowego smartfona, wpływając tym samym na szybkość jego ładowania. W takim przypadku możemy zdecydować się na zakup ładowarki dedykowanej do posiadanego urządzenia. Na popularnych portalach aukcyjnych znaleźć można liczne oferty ładowarek, których sprzedawcy zapewniają, iż posiadają one wszystkie niezbędne certyfikaty. Rzadko jednak jest to prawda, a jedynie tani i do tego marny chwyt marketingowy.

Ładowarka a żywotność urządzenia i nasze bezpieczeństwo.

Bez względu na to, czy chcemy zwyczajnie zaoszczędzić, czy też ze względu na brak odpowiedniej wiedzy decydujemy się na zakup niecertyfikowanej ładowarki – możemy na tym wiele stracić. Niestety, często również ufamy temu, co przeczytamy w opisie oferty. Nagminną praktyką sprzedawców jest to, iż sprowadzone z Chin akcesoria, często niezwykle marnej jakości, okraszają mianem „spełniających wszystkie niezbędne standardy i posiadających certyfikaty”, co oczywiście jest niczym innym, jak picem na wodę. Oszczędność na ładowarce przy urządzeniu za kilkaset, czy nawet kilka tysięcy złotych nie jest zbyt dobrym posunięciem. Takie akcesorium może spowodować między innymi uszkodzenie urządzenia, w tym znajdującej się wewnątrz baterii. Równie częstym skutkiem jest uszkodzenie gniazda ładowania czy samego przewodu, co skutkuje brakiem możliwości naładowania naszego urządzenia. W niezwykle skrajnych sytuacjach taka ładowarka może również być odpowiedzialna za wybuch baterii, wzniecenie pożaru czy nawet – porażenie prądem.

Jak rozpoznać podrabiane akcesoria?

W przypadku urządzeń firmy Apple, rozpoznanie, czy mamy do czynienia z oryginalnym akcesorium, czy też jego podróbką, jest stosunkowo proste. Jeżeli chodzi o przewody tej firmy, na oryginalnych akcesoriach zawsze umieszczany jest napis Designed by Apple in California oraz, dodatkowo „Assembled in China”, „Assembled in Vietnam” lub „Indústria Brasileira”, dodatkowo na końcu znajduje się również 12 – cyfrowy numer seryjny. Jeżeli zaś chodzi o ładowarki, należy zwrócić uwagę na znajdujący się na nich druk oraz natężenie koloru. Druk na oryginalnej ładowarce jest łatwy do odczytania i dobrze widoczny. Najprostszym sposobem na uniknięcie zakupu podrabianego akcesorium, jest po prostu korzystania z autoryzowanych sklepów producentów. Należy przy tym bezwzględnie unikać podejrzanych ofert na różnego rodzaju portalach aukcyjnych, w szczególności, gdy ich cena jest niezwykle niska względem ceny podanej przez producenta.