Wolny internet – jak temu zaradzić?

Wolny internet – jak temu zaradzić?

Wolny internet – jak temu zaradzić?

Zbyt wolny internet potrafi być niezwykle frustrujący. Oglądany film co chwilę się zacina, potrzebując chwili na załadowanie, a czas ściągania nowej gry lub serialu właśnie wydłużył się o kolejne godziny. Zastanówmy się więc, dlaczego nasz internet nagle zwolnił i czy możemy zrobić cokolwiek, by to naprawić.

Sieć Wi – Fi.

Jeżeli łączymy się naszym routerem za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, a więc Wi-Fi, ryzyko tego, że internet będzie stosunkowo wolny, znacznie wzrasta. Jest to przede wszystkim zależne od tego, jak daleko znajdujemy się od routera w momencie połączenia z siecią i ilu użytkowników naraz także podłączonych jest do tej sieci. Być może przyczyną nagłego spadku prędkości internetu jest to, że zbyt wielu domowników korzysta z niego w tym samym czasie. Jeżeli jednak nie to jest przyczyną, warto przede wszystkim ustawić router w miejscu, które będzie najbliżej nas.

Analiza sieci.

Podstawowym krokiem jest wykonanie testu szybkości łącza. Istnieje wiele stron, które umożliwiają przeprowadzenie takiego testu, wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę „test szybkości internetu”. Otrzymane wyniki możemy porównać z tym, co mamy zapisane w umowie i skontaktować się z dostawcą, jeżeli wartość ta jest o wiele niższa. Dobrym rozwiązaniem jest takżę wyposażenie się we wzmacniacz sygnału Wi-Fi lub kupno dodatkowych anten dla routera. Warto również sprawdzić, czy w tle nie działają żadne programy, który w znaczącym stopniu wpływają na zużycie danych. Należy pamiętać o tym, by nie umiejscawiać routera w zamkniętych pomieszczaniach, w szczególności, gdy nasz laptop lub komputer znajduje się kilka pokoi dalej. Każda ściana naszego domu to przeszkoda, z którą zmierzyć się musi sygnał Wi-Fi, zanim dotrze do naszego urządzenia.