Czym jest VPN i czy warto z niego korzystać?

Czym jest VPN i czy warto z niego korzystać?

Czym jest VPN i czy warto z niego korzystać?

VPN to skrót od angielskiego wyrażenia „Virtual Private Network”, co dosłownie przetłumaczyć można jako wirtualna sieć prywatna. W bardzo dużym uproszczeniu, jest to sieć, która zapewnia całkowitą anonimowość użytkownikom, którzy łączą się z internetem za pomocą technologii VPN. Oznacza to więc, iż praktycznie niemożliwe jest namierzenie lokalizacji użytkownika podłączonego do VPN oraz uzyskanie dostępu do jego aktywności.

VPN – czyli nie tylko bezpieczeństwo.

Głównym zadaniem VPN jest przede wszystkim zapewnienie użytkownikom całkowitego bezpieczeństwa poprzez zachowanie ich lokalizacji, aktywności w ukryciu. VPN to jednak nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa. Korzystając z VPN, uzyskujemy również możliwość pozorowania naszej lokalizacji. Oznacza więc to, że bez problemu możemy obejść jakiekolwiek regionalne blokady i uzyskać dostęp do treści, które w naszym kraju nie są dostępne.

Kiedy warto skorzystać z VPN?

VPN to idealne zabezpieczenie dla wszystkich tych, którzy korzystają z sieci publicznych czy hot spotów. A więc wtedy, gdy dostęp do danej sieci ma znaczna ilość innych użytkowników. Publiczne sieci i hot spoty są szczególnie narażone na ataki internetowych oszustów, czy tez hakerów. Korzystanie z technologii VPN nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jedynie zainstalowania odpowiedniego oprogramowania. Przy czym warto wspomnieć, że VPN dostępny jest także na urządzeniach mobilnych. VPN jest także swego rodzaju doskonałym uzupełnieniem dla programów antywirusowych, ponieważ w znacznym stopniu utrudnia kradzież naszych danych czy uzyskania dostępu do kont internetowych, w tym bankowości internetowej.