Elektronika a burza – o co należy się martwić.

Elektronika a burza – o co należy się martwić.

Elektronika a burza – o co należy się martwić.

Wpływ burzy, a bardziej wynikających z niej wyładowań elektrycznych, na znajdujące się urządzenia elektroniczne w naszym domu. Na ten temat narosło wiele faktów i mitów, czy podczas burzy rzeczywiście powinno się odłączać wszelkie urządzenia od zasilania? Odpowiedź jest szybka, a przy tym krótka – oczywiście, że tak. Co więcej, jeżeli jakikolwiek z naszych sprzętów elektronicznych ulegnie uszkodzeniu podczas trwającej burzy, większość sklepów czy też serwisów będzie stwarzać spory problem z uznaniem gwarancji na dany sprzęt.

Nie korzystaj z telefonu podczas burzy – czy aby na pewno?

Z pewnością każdy z nas słyszał, czy to od rodziców, czy znajomych, by podczas trwającej burzy wyłączyć telefon komórkowy i pod żadnym pozorem z niego nie korzystać. Dlaczego? Rzekomo, sygnał komórkowy miałby odpowiadać za ściąganie piorunów. W rzeczywistości – korzystanie ze smartfonu podczas burzy jest całkowicie bezpieczne, o ile nie wychodzimy na zewnątrz, by filmować majestatyczne wyładowania atmosferyczne – tutaj już się rodzi pewne ryzyko.

Czy można zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu sprzętu elektronicznego?

Silne burze najczęściej skutkują przerwami w dostawach prądu, teoretycznie więc – jesteś cały i zdrów, a raczej Twój telewizor. Taki scenariusz jest idealny w przypadkach, gdy nie ma nas w domu, a zostawiliśmy mnóstwo elektroniki podłączonej do zasilania. Jeżeli jednak chcemy zabezpieczyć elektronikę, po prostu na czas trwającej burzy zawsze odłączajmy elektronikę z zasilania – przezorny zawsze ubezpieczony, nawet jeżeli nie nastąpiły przerwy w dostawie prądu, warto odpuścić sobie oglądanie ulubionego serialu podczas burzy. Zaoszczędzi nam to ewentualnych kosztów, jeżeli coś by się wydarzyło. Dobrym rozwiązaniem jest również kupno odpowiedniej listwy anty-napięciowej, warto przy tym pamiętać, by postawić na sprawdzonego producenta i wybrać produkt z najwyższej półki.