Dlaczego programy antywirusowe są niezbędne.

Dlaczego programy antywirusowe są niezbędne.

Dlaczego programy antywirusowe są niezbędne.

Internet gwarantuje wszystkim użytkownikom natychmiastowy dostęp do rozległych źródeł wiedzy i rozrywki. Nie jest również zaskoczeniem, że internet w niezwykły sposób ułatwia nam codzienne życie. Mieszkańcy dużych miast, również w Polsce, nie muszą się nawet wybierać na zakupy do pobliskich sklepów spożywczych – wystarczy wybrać odpowiednie produkty, uiścić płatność i oczekiwać kuriera z dostawą jedzenia. Internet jest więc ogromnym udogodnieniem, ale i swego rodzaju niebezpieczeństwem. Od internetu jesteśmy w pewnym stopniu uzależnieni, czy tego chcemy, czy nie. Oprócz tych wszystkich udogodnień, w internecie czeka na nas wiele pułapek – ale i na to znaleźliśmy rozwiązanie w postaci programów antywirusowych. Niektórzy jednak uważają, że antywirusy są niepotrzebne – wystarczy zwyczajnie uważać na to, co się klika i gdzie. Czy aby na pewno?

Jestem świadomym użytkownikiem, więc nic mi nie grozi.

Wiele osób jest zdania, że program antywirusowy jest im zwyczajnie zbędny. Sam system operacyjny zawiera już przecież odpowiednie zabezpieczenia. A ponadto – jeżeli odwiedzamy tylko i wyłącznie zaufane i sprawdzone strony, nie jesteśmy w żadnym stopniu narażeni na niebezpieczeństwo. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Wirusy komputerowe, podobnie jak i te „faktyczne wirusy” zwyczajnie ewoluują, chociaż w tym przypadku ewolucja ta odbywa się za pomocą oszustów. Nawet na bezpiecznej stronie umieszczony może zostać złośliwy kod, który będzie zbierać poufne dane czy skutecznie uniemożliwiać nawet korzystanie z przeglądarki.

Jaki program antywirusowy wybrać?

Przede wszystkim – należy korzystać tylko i wyłącznie z jednego oprogramowania antywirusowego. Zainstalowana większa ilość takich programów nie zapewni nam dodatkowego bezpieczeństwa, a jedynie spowolni pracę komputera lub utrudni korzystanie z innych programów. Na ten moment istnieje ogromna ilość zarówno darmowych, jak i płatnych programów antywirusowych. Bezpłatne antywirusy również będą spełniać swoje zadania i skutecznie informować nas o jakichkolwiek zagrożeniach. Wersje płatne będą oferowały znacznie większą gamę funkcji i możliwości ochrony.