Jak przewodowo podłączyć laptop do sieci?

Jak przewodowo podłączyć laptop do sieci?

Mogłoby się wydawać, że w czasach Wi-Fi nie ma konieczności korzystania z przewodów. Nic bardziej mylnego! Wiele osób decyduje się na podłączenie laptopa z siecią za pomocą kabla. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest wysoka stabilność połączenia. W omawianym przypadku zachodzi niższe ryzyko niespodziewanego spadku prędkości transferu danych. Nie trzeba także martwić się o uciążliwe zakłócenia, która mogłyby zmniejszyć komfort użytkowania. Faktem jest, że nie każdy potrzebuje swobody, jaką zapewnia router.

Internet przez kabel – kiedy warto?

Na przewodowe połączenie z siecią powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które borykają się z częstymi zakłóceniami. Komfort korzystania z Wi-Fi spada wraz ze wzrostem odległości od routera. Problemem mogą okazać się również bariery, które zakłócają przekaz sygnału (m.in. ściany). Nie zawsze istnieje możliwość uzyskania pożądanej stabilności połączenia z internetem. W takiej sytuacji fizyczne połączenie laptopa z routerem wydaje się być najlepszym rozwiązaniem problemu. Bywa tak, że z sygnałem Wi-Fi kolidują inne urządzenia bezprzewodowe (np. słuchawki Bluetooth).

Jakie kable są niezbędne?

Przewodowe połączenie z internetem wymaga okablowania. Podstawą jest właściwy dobór potrzebnych akcesoriów. Wystarczy zainwestować w kabel sieciowy, który w sklepach zwykle występuje pod nazwą RJ-45. Lokalne sieci Ethernet tworzy się nieco inaczej, niż w przypadku podłączenia do sieci telefonicznej. Należy zwrócić uwagę na inne końcówki przewodów. Jest to szczególnie ważne w przypadku zamawiania akcesoriów przez internet – łatwo tutaj o pomyłkę. Ponadto, potrzebny będzie tzw. kabel prosty, który umożliwia połączenie komputera oraz routera. Ci, którzy chcą podłączyć kilka sprzętów (np. dwa laptopy), muszą zakupić kabel krosowany.

Połączenie przez USB?

Z pewnością wiele osób chciałoby podłączyć laptopa do routera za pomocą przewodu USB. Nie każdy posiada przewód Ethernet, więc taka opcja stanowiłaby znaczące ułatwienie. Niestety – port USB służy jedynie do współdzielenia zasobów. Oznacza to możliwość podpięcia np. dysku zewnętrznego, drukarki, serwera NAS.

Jak podłączyć światłowód do laptopa?

Internet światłowodowy wymaga stosowania routerów o podwyższonej wydajności. Właśnie dlatego należy zaopatrzyć się w wysokiej klasy przewód Ethernet, który będzie dostosowany do nieprzeciętnej przepustowości łącza. W innym przypadku jego potencjał nie zostanie w pełni wykorzystany. Proces podłączenia urządzeń jest niezwykle prosty. Wystarczy jedynie wpiąć końcówki przewodu do portów LAN.