Formatowanie dysku – jak to zrobić i w jakim celu?

Formatowanie dysku – jak to zrobić i w jakim celu?

Dysk twardy jest jednym z najważniejszych podzespołów całego komputera lub laptopa. To na nim znajduje się system operacyjny, zainstalowane programy i zgromadzone pliki. Formatowanie dysku jest procesem, który skutkuje całkowitym wymazaniem i usunięciem znajdujących się na nim plików. W jakim jednak celu formatuje się dyski i jak można to zrobić?

Po co formatować dysk?

Formatowanie dysku przeprowadza się najczęściej w celu ponownego zainstalowania na nim systemu operacyjnego. Jest to również proces niezbędny, jeżeli planujemy sprzedać nasz komputer lub laptop a przy tym uchronić się przed tym, by znajdujące się na nim dane nie trafiły w niepowołane ręce. Zdarza się, że konieczność całkowitego formatu dysku jest wymuszona przez wirusy i złośliwe oprogramowanie, które uniemożliwia normalne korzystanie ze sprzętu.

Formatowanie dysku w systemie operacyjnym Windows 10.

Windows to aktualnie najpopularniejszy na całym świecie rodzaj systemu operacyjnego, więc w kontekście formatowania dysku – przedstawimy, jak to wygląda w przypadku tego systemu. Wbrew pozorom, nie jest to trudna i skomplikowana czynność, a w większości przypadków sprowadza się jedynie do kilku kliknięć – tyczy się to jednak dysków, na których nie jest zainstalowany system operacyjny. Jeżeli chcemy sformatować dysk główny, który najczęściej opisywany jest jako dysk C, zmuszeni będziemy do ponownej instalacji systemu – w tej sytuacji, formatowanie odbywa się z poziomu BIOS’u – jest to proces nieco bardziej skomplikowany, dlatego skupimy się na pozostałych dyskach. By przeprowadzić format, należy prawym przyciskiem myszy kliknąć na „Mój Komputer” i wybrać „opcję”. Następnie przechodzimy do pozycji „Zarządzaj” i kolejno „Zarządzanie dyskami”. W tym miejscu wybieramy dysk, który chcemy sformatować.