Ultra szeroki monitor czy panoramiczny? Porównanie najszerszych monitorów

Ultra szeroki monitor czy panoramiczny? Porównanie najszerszych monitorów

Szeroki i ultra szeroki monitor cieszy się ogromnym zainteresowaniem przede wszystkim na rynku gamingowym, ale powoli przykuwać uwagę zwykłych użytkowników i pracowników, którzy spędzają przy monitorach wiele godzin dziennie. Czym różnią się od siebie ultra szerokie i szerokie monitory? Jaką dają przewagę w pracy, a jaką podczas spędzania wolnego czasu? I wreszcie — czy naprawdę są warte pieniędzy? Sprawdź.

Ultra szeroki monitor — czym różni się od panoramicznego?

Różnicę pomiędzy ultraszerokim a panoramicznym monitorem widać na pierwszy rzut oka — model ultrawide posiada o wiele więcej miejsca na ekranie w porównaniu z monitorem panoramicznym. Odpowiada za to duża różnica w proporcji ekranu. W monitorach szerokich wynosi ona 16:9, a w ultra szerokich — 21:9.

Proporcja ekranu to w zasadzie jedyna różnica pomiędzy tymi monitorami, ale ma znaczenie na wielu obszarach. Przykładowo — podczas oglądania filmów. Panoramiczny monitor 16:9 nie pozwala na oglądanie pełnometrażowych filmów lub krótkich klipów w Internecie na pełnym ekranie, a ultrapanoramiczny — jak najbardziej. Na tak szerokim monitorze znikają wszelkie czarne prostokąty, które podczas wyświetlania filmów uzupełniają obraz na dole i na górze ujęcia. Widzisz czysty film — bez wypełniaczy.

Z drugiej strony monitor ultra wide jest coraz częściej doceniany za komfort podczas pracy. Jeszcze szerszy ekran to jeszcze więcej miejsca na otwarte okna, programy, arkusze kalkulacyjne, wykresy i projekty. Masz podgląd na zawartość kluczowych okien i nie musisz przeszukiwać otwartych zakładek, aby znaleźć to, co jest Ci potrzebne. Z powodu większej proporcji ekranu, monitory ultrapanoramiczne są w stanie zastąpić dwa oddzielne monitory, a wiele osób właśnie w takiej konfiguracji korzysta z więcej niż jednego monitora.

Monitor panoramiczny i ultrapanoramiczny — kiedy warto je kupić?

Szerokie i ultrapanoramiczne monitory LCD są o wiele wszechstronniejsze od klasycznych monitorów — z tym nie można dyskutować. A dodatkowo każdy użytkownik znajdzie model dopasowany do jego potrzeb. Przykładowo, monitor panoramiczny 144 Hz stanie się idealnym kompanem do grania z najwyższą płynnością i dynamiką. Z kolei szeroki monitor 43 cale z powodzeniem może służyć jako ekran w małym kinie domowym oraz dla zawodowców, którzy potrzebują bardzo dużych ekranów do pracy.

Podsumowanie

Zakup ultraszerokiego, a nawet panoramicznego monitora nie należy do najtańszych inwestycji, dlatego zastanów się, czy taka proporcja ekranu będzie idealna w Twoim przypadku. O wiele bardziej uniwersalne jest klasyczny monitor panoramiczny, ale jego szerszy następca również ma swoje zalety. Jedno jest pewne — to monitory, które zapewniają o wiele lepszą jakość, a tym samym, lepsze wrażenia podczas użytkowania.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.