Dysk zewnętrzny 1 TB. Do czego może przydać się dysk pSSD?

Dysk zewnętrzny 1 TB. Do czego może przydać się dysk pSSD?

Małe, lekkie, szybkie i wytrzymałe. Do niedawna opis ten pasowałby do pamięci USB czyli tzw. pendrive’ów. Dziś jest nieco inaczej, bowiem ogromne pojemności, świetne transfery, niewielkie gabaryty i wytrzymałość łączą w sobie dyski pSSD, czyli przenośne dyski SSD. Do czego warto ich używać?

Do czego używać dysków pSSD?

Do niedawna ogromną popularnością cieszyły się pamięci USB, czyli niewielkie, czasami naprawdę małe, nośniki danych. Najpopularniejsze mieszczą 64 lub 128 GB danych. Można znaleźć i większe, ale wtedy cena znacząco rośnie i opłacalność zakupu, zdecydowanie maleje. Nawet biorąc pod uwagę, jak małe mogą to być urządzenia, zakup nieco większego dysku pSSD o wielokrotnie większej pojemności i szybkości zapisu oraz odczytu danych może być po prostu bardziej sensowny.

Przykład? Dysk przenośny SSD Samsung T7 o pojemności 1 TB wystarczy, aby zapisać na nim całą bibliotekę filmów, muzyki lub gier. To pojemność kilku pamięci USB, a przewaga pod względem bezpieczeństwa i transferu danych jest nieoceniona. Gabaryty? Bardzo niewielkie! Wspomniany dysk SSD T7 ma metalową obudowę o wymiarach 85 x 57 x 8 mm i waży zaledwie 58 gramów. Co prawda to więcej niż większość standardowych pendrive’ów, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z o wiele większą przestrzenią na dane, większą ochroną (metalowa obudowa o dużej wytrzymałości) oraz zdecydowanie lepszymi transferami – do 1050 MB/s zapisu lub odczytu sekwencyjnego. Poza tym w zestawie znajdziemy kabel USB-C oraz USB-A, dzięki czemu podłączymy dysk nawet do smartfona, a w przypadku pamięci pendrive nie zawsze jest to tak wygodne i oczywiste.

Zabezpiecz dane odciskiem palca!

Kolejną zaletą dysków zewnętrznych jest ochrona danych. Chodzi nie tylko o mocną obudowę jak np. w modelu Samsung T7 Shield, ale również o szyfrowanie danych. Owszem, są modele pamięci USB z podobnymi funkcjami, ale jak wyżej – są drogie, wolniejsze i mniej pojemne. Przykładowo w modelu T7 Touch możemy chronić swoje pliki wykorzystując szyfrowanie AES 256-bit. Dane możemy odbezpieczyć błyskawicznie za pomocą odcisku palca – wystarczy przyłożyć go do wbudowanego czytnika, jak również za pomocą dedykowanego oprogramowania lub aplikacji. Ważne projekty i dokumenty, kolekcja zdjęć ze starszych smartfonów, która nie powinna być skasowana? Samsung T7 Shield to odpowiednie rozwiązanie!

 

Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.