Tajemnice Darknetu. Czym jest legendarna część Internetu?

Tajemnice Darknetu. Czym jest legendarna część Internetu?

Darknet od lat pobudza wyobraźnię internautów, a plotki na jego temat nieustannie krążą pomiędzy ludźmi. Ponoć to właśnie tam można kupić wszystko, czego nie znajdzie się na zwyczajnym rynku. Tylko ile w tym prawdy? Okazuje się, że nielegalne towary to zaledwie promil możliwości Darknetu.

Kilka słów wstępu o Darknecie.

Darknet jest zbiorem niemal całkowicie anonimowych stron internetowych, na których ruch jest niebywale ciężki do śledzenia. Z tego względu działające tam osoby są niemal całkowicie bezkarne i chętnie to wykorzystują. Darknet nazywany jest również Dark Webem, Deep Webem czy Ciemną Siecią.

Adresy www nie są w stanie doprowadzić do witryn znajdujących się w Darknecie, a poruszanie się po nim przypomina błądzenie po omacku w ciemności. Internauci działający w wirtualnym podziemiu często przesyłają pomiędzy sobą wybrane linki, aby sprawniej się poruszać lub napędzać swój biznes.

Sam sposób maskowania ruchu i chronienia użytkowników jest dość prosty. Otworzenie wybranego adresu sprawia, że dane przesyłane są przez dwa losowo wybrane punkty węzłowe Tora. W efekcie IP jest dwukrotnie zmieniane przed dotarciem do użytkownika i gwarantuje niemal całkowitą anonimowość.

Pierwsze kroki w Darknecie

Wiele osób zastanawia się jak w ogóle wejść do tajemniczego Darknetu. W wyobraźni pojawiają się obrazy skomplikowanych haseł, czarnych ekranów i ciągów niezrozumiałych symboli. W rzeczywistości sprawa jest znacznie prostsza i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy zainstalować przeglądarkę obsługującą adresy obowiązujące w Darknecie, chociażby popularny Tor czy mniej znany Grams.

W Darknecie wyszukiwarka nie działa tak jak Google. Adresy są bardziej anonimowe i są zazwyczaj ciągiem pozornie losowych znaków. Nie da się również poruszać tak łatwo jak w Google i często nie wiadomo dokąd prowadzi dany link, dopóki osobiście się tego nie sprawdzi – a to już całkiem spore ryzyko.

Korzystanie z Darknetu a kwestie prawne

Samo przeglądanie Darknetu nie jest zabronione i każdy może tam zajrzeć. Należy mieć jednak świadomość, że przeprowadzanie transakcji, korzystanie z usług czy pobieranie programów jest już nielegalne.

Służby specjalne mają w Darknecie swoich agentów, którzy śledzą ruch i starają się łapać nielegalnych handlarzy oraz inne osoby łamiące prawo. Oczywiście ze względu na charakter sieci jest to niezwykle trudne zadanie i rzadko kończy się sukcesem, choć i na tym polu pojawiają się coraz większe postępy władz. Wystarczy, że ktoś popełni niewielki błąd, aby mógł zostać ujęty.

Szokujące oferty Darknetu

W Deep Webie można znaleźć niemal wszystko. Jest to miejsce działalności licznych kryminalistów, przestępców i terrorystów. Z tego względu Darknet oferuje ogromny zakres możliwości przebierania w towarach i usługach.

W Ciemnej Sieci z łatwością można znaleźć wszelkiego rodzaju środki odurzające, narkotyki i leki. Nie brakuje również handlarzy bronią, fałszywymi dokumentami, a ponoć i ludźmi. Oferta „usług” również jest bogata: od zastraszeń, przez porwania po najgorsze zbrodnie.

Koniecznie trzeba mieć na uwadze, że zdecydowana większość takich ofert jest zwykłym oszustwem. Ze względu na to, że korzystanie z Darknetu w celu handlu czy korzystania z usług jest nielegalna, wiele osób postanawia to wykorzystać. Krótko mówiąc: płacąc za coś w Deep Webie nie ma gwaranci otrzymania towaru. W takiej sytuacji pewna jest utrata pieniędzy, a oszustwa nie da się nigdzie zgłosić, ponieważ samemu złamało się prawo.

Oczywiście nie tylko przestępcy korzystają z Darknetu. Anonimowa przeglądarka jest użyteczna dla osób odciętych od świata przez reżim panujący w ich kraju (np. Korea Północna). Jest to dla internautów jedyny sposób na kontaktowanie się ze światem, choć z pewnością nie wszyscy z niego korzystają.

Poruszając się po Darkwebie, trzeba mieć również na uwadze fakt, że niezwykle łatwo jest zainfekować swój komputer rozmaitymi wirusami.

Przebieg płatności w Deep Webie

Dark Web oferuje jedynie płatności, które jest ciężko namierzyć. Chociaż do niedawna dominowały karty typu paysafecard, to teraz pojawiła się nowa opcja w postaci kryptowalut. One również są niemal niemożliwe do przechwycenia i gwarantują anonimowość oraz ogromny poziom bezpieczeństwa transakcji. Jak zostało jednak wspomniane wyżej – dokonywanie jakichkolwiek płatności w Darknecie obarczone jest ogromnym ryzykiem.

Czy warto zanurzyć się w Deep Webie?

Biorąc pod uwagę, że większość znajdujących się tam rzeczy jest nielegalna, a głównymi użytkownikami są różnego rodzaju przestępcy, to bezpieczniej jest powstrzymać ciekawość i unikać Darknetu.

Przemierzając Ciemną Sięć poprzez rozmaite linki znajdujące się w Torze można z łatwością natrafić na materiały, które dosłownie będą śniły się po nocach i nie będą to przyjemne sny. Drugą istotną kwestią jest bardzo wysokie ryzyko zainfekowania komputera wirusami, co może prowadzić do poważnych konsekwencji i problemów.