Ten robot pomoże zakładać soczewki

Ten robot pomoże zakładać soczewki

Ten robot pomoże zakładać soczewki

Ten robot pomoże zakładać soczewki ludziom, którzy mają pewne problemy ze zręcznością. Sztuczną inteligencję wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach, a teraz mamy kolejny jej wspaniały przejaw. Urządzenie, o którym mowa, to wynalazek pewnego mieszkańca Florydy, który sam cierpli na problemy ze wzrokiem.

Komu zawdzięczamy wynalazek?

Wynalazcą, któremu zawdzięczamy to urządzenie, jest Craig Hershoff, pochodzący z Florydy. Sam wie, jak problematyczne może być życie osoby z wadą wzroku, bo od lata nosi tzw. soczewki twardówkowe. Aby ułatwić życie osobom, mającym problemy ze zręcznością, skonstruował technologię, pomagającą w zakładaniu soczewek. Jak się można domyślić, miał głównie na myśli osoby starsze, bo to właśnie one najczęściej mają problemy z wykonywaniem czynności manualnych. Robot ma im pomóc w większej samodzielności. Sam wynalazca już przetestował robota na ludziach w starszym wieku. Jak twierdzi, ludzie docenili jego dzieło.

Jak działa nowa technologia?

Robot używa przyssawek, które wykorzystują optymalną siłę ssącą, której wymaga zakładanie i zdejmowanie soczewek. Obecnie technologia jest w fazie badań klinicznych, a zgodzę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków otrzyma Hershoff najprawdopodobniej w przyszłym roku. Chodzi o zgodę na komercjalizację, która jest wymagana, aby można było sprzedawać tę technologię w Stanach Zjednoczonych.