Ten robot pomoże zakładać soczewki

Ten robot pomoże zakładać soczewki ludziom, którzy mają pewne problemy ze zręcznością. Sztuczną inteligencję wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach, a teraz mamy kolejny jej wspaniały przejaw. Urządzenie, o którym mowa, to wynalazek pewnego mieszkańca Florydy, który sam cierpli na problemy ze wzrokiem.

Komu zawdzięczamy wynalazek?

Wynalazcą, któremu zawdzięczamy to urządzenie, jest Craig Hershoff, pochodzący z Florydy. Sam wie, jak problematyczne może być życie osoby z wadą wzroku, bo od lata nosi tzw. soczewki twardówkowe. Aby ułatwić życie osobom, mającym problemy ze zręcznością, skonstruował technologię, pomagającą w zakładaniu soczewek. Jak się można domyślić, miał głównie na myśli osoby starsze, bo to właśnie one najczęściej mają problemy z wykonywaniem czynności manualnych. Robot ma im pomóc w większej samodzielności. Sam wynalazca już przetestował robota na ludziach w starszym wieku. Jak twierdzi, ludzie docenili jego dzieło.

Jak działa nowa technologia?

Robot używa przyssawek, które wykorzystują optymalną siłę ssącą, której wymaga zakładanie i zdejmowanie soczewek. Obecnie technologia jest w fazie badań klinicznych, a zgodzę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków otrzyma Hershoff najprawdopodobniej w przyszłym roku. Chodzi o zgodę na komercjalizację, która jest wymagana, aby można było sprzedawać tę technologię w Stanach Zjednoczonych.