Czy sztuczna inteligencja pomoże w oszczędzaniu energii?

Czy sztuczna inteligencja pomoże w oszczędzaniu energii?

Czy sztuczna inteligencja pomoże w oszczędzaniu energii?

Czy sztuczna inteligencja pomoże w oszczędzaniu energii? Sztuczną inteligencję wykorzystuje się dzisiaj do wielu zadań, a teraz będą mogły skorzystać z niej zakłady produkcyjne. Dzięki temu patentowi pracownikom zakładów łatwiej będzie identyfikować straty i diagnozować czynniki, powodujące te straty. Oprócz tego możliwe będzie określanie, jakie potencjalne skutki może przynieść wdrożenie danego sposobu oszczędzania energii. Wszystko to firma Mitsubishi Electric oferuje w swoim nowym pakiecie oprogramowania.

Co ma do zaoferowania Mitsubishi Electric?

Oprogramowanie, o którym mowa, nazywa się EcoAdviser i służy do szeroko rozumianej analizy danych oraz diagnostyki. Korzystając z tego oprogramowania, użytkownik może pozwolić sobie na dużo więcej niż samą wizualizację. Oprogramowania ma ułatwić oszczędzanie energii, szczególnie w sektorze produkcyjnym.

Producenci oprogramowania wyposażyli je w specjalny pulpit nawigacyjny, który zwraca uwagę na wskaźniki KPI oraz kwestie priorytetowe. Według przedstawiciele firmy, pracownicy fabryki są bardziej świadomi w kwestii oszczędzania energii, kiedy korzystają z dużych przejrzystych wyświetlaczy. Nowe oprogramowanie jest oparte o platformę Edgecross, której celem jest łączenie i wykorzystywanie danych z różnych urządzeń.

Na czym polega innowacja?

Przedstawiciele firmy Mitsubishi Electric podają, że nowe oprogramowanie ma być skuteczniejsze niż tradycyjne sposoby określania strat. Dawniej, aby określić straty, pracownicy musieli przeprowadzać cykliczne analizy z użyciem własnych danych oraz inspekcji terenowych. Oprogramowanie zaś pozwala na dużo więcej. Dzięki niemu pracownik może ocenić czas, jaki sprzęt musiał zużyć na uruchamianie i wyłączanie. Do tego dochodzi także wskaźnik bezoperacyjnego wykorzystania tego sprzętu. Brzmi jak duże ułatwienie na polu analityki, ale skuteczność będzie trzeba ocenić samemu.

Diagnostyka i analityka to dziedziny, które stale się rozwijają. Ludzie uczą się określonych systemów, reguł i coraz lepiej rozumieją, jak interpretować wyniki analiz. Ważne jest, aby traktować priorytetowo te czynniki, które mają bezpośrednie odzwierciedlenie w stracie energii. Bierze się pod uwagę ich potencjał w kwestii redukowania strat z użyciem środków zaradczych.