Nowe MacBooki – znamy już nowości od Apple

Nowe MacBooki – znamy już nowości od Apple

Nowe MacBooki – znamy już nowości od Apple

Nowe MacBooki – znamy już nowości od Apple. Wczoraj przedstawiciele firmy zaprezentowali nowy sprzęt na swojej konferencji. Dowiedzieliśmy się, że Apple nie będzie korzystało z usług Intela, a w zamian tego wprowadzi swój własny procesor. Ten procesor to M1, który może poszczycić się energooszczędnością na najwyższym poziomie, a także wydajnością. Komputery, o jakich mogliśmy posłuchać to nowe odsłony MacBooka Air, MacBooka Pro oraz MacMini.

Przełom w produktach firmy z jabłuszkiem

Urządzenia, które zaprezentowała wczoraj firma Apple nie są tylko kolejnymi gadżetami, zaśmiecającymi rynek. Inżynierowi zadbali o wykorzystanie nowej technologii, a zastosowali oni w procesorach inną architekturę niż x86. Apple M1 to wyprodukowany w technologii 5 nm SoC, który oferuje 16 mld tranzystorów. Zawiera on 8-rdzeniowy procesor, zawierający 4 wydajne i 4 energooszczędne rdzenie. Te pierwsze wykorzystują 12 MB pamięći cache L2, z czego każdy rdzeń jest zaopatrzony w 192 KB cache dla instrukcji oraz 128 KB dla danych. Pozostałe 4 rdzenie korzystają z 128 KB pamięci dla instrukcji, ale tylko 64 KB pamięci dla danych. Patrząc na komputery wyposażone w M1, można odnieść wrażenie, że Apple naprawdę przyłożyło się do swojej nowej technologii.

Nowe MacBooki vs aplikacje

Na nowych MacBookach będzie możliwe uruchamianie wszystkich aplikacji z macOS. Apple zaprezentowało również tzw. uniwersalne aplikacje, z których będziemy mogli korzystać na komputerze z chipem M1 oraz na standardowym sprzęcie, wyposażonym w CPU Intela. Jak widać, Apple dba o użytkowników przyzwyczajonych do standardowej technologii. Na nowych MacBookach będziemy mogli uruchomić Rosettę, a ona pozwoli nam emulować aplikacje, które zaprogramowano dla chipów x86. Firma zapewnia, że takie emulowane programy będą działać sprawniej niż na sprzęcie przeznaczonym dla nich. Ciekawe, jak się to sprawdzi w praktyce.

System Big Sur pozwoli nam również uruchamiać na urządzeniach z chipem M1 aplikacje, z których do tej pory korzystali użytkownicy iPhone’a i iPada.