Specjalna edycja telefonów Apple – co warto wiedzieć o modelu iPhone SE?

Specjalna edycja telefonów Apple – co warto wiedzieć o modelu iPhone SE?

iPhone SE został zaprezentowany w 2016 roku jako zupełnie nowa seria telefonów od marki Apple. Estetyką nawiązuje co prawda do swojego rówieśnika – iPhone 5S, ale jego wnętrze skrywa zupełnie inne podzespoły. Czym charakteryzuje się iPhone SE i czy warto się na niego zdecydować?

Model SEiPhone z nowej linii produktów Apple

W przeciwieństwie do innych znanych producentów urządzeń mobilnych, takich jak Samsung, czy Huawei, koncern Apple nie wypuszcza na rynek zbyt wielu linii swoich produktów. Telefony iPhone to flagowce, które raczej nie były produkowane w swoich budżetowych wersjach. W 2016 roku Apple zaprezentowało jednak model iPhone SE. Oznaczenie „SE” to skrót od angielskich słów „Special Edition”, które na język polski tłumaczymy po prostu jako edycja specjalna.

Pod względem wymiarów oraz estetyki Apple iPhone SE przypomina nieco starszy model – zaprezentowany w 2013 roku iPhone 5S. Jednak wykorzystane w jego produkcji podzespoły pochodzą już od nowszego modelu, czyli od iPhone 6S, który swój debiut miał w 2015 roku. Można więc powiedzieć, że model Apple SE jest swego rodzaju hybrydą tych dwóch kultowych i uwielbianych przez użytkowników modeli.

Kolejne lata przyniosły jeszcze dwie kolejne generacje produktów Apple iPhone. Pierwszy następca pojawił się w 2020 roku, czyli cztery lata po premierze pierwszego Apple iPhon SE. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru – iPhone SE, nowszy model nawiązuje wyglądem do starszego produktu (w tym przypadku iPhone 8), a jego wewnętrzne komponenty zaczerpnięte są z nowszych wersji (tu iPhone 11). Najnowsza odsłona SE została zaprezentowana w 2022 roku i stanowi już trzecią generację specjalnej linii telefonów Apple.

iPhone SE Apple – jakie ma parametry?

Telefony iPhone z serii SE rozwijały się wraz z pozostałymi urządzeniami od tego koncernu. Pierwszy telefon Apple SE wyposażony był w wyświetlacz 4-calowy wyświetlacz LED. iPhone SE 2 jest już nieco większy od poprzednika, ponieważ przekątna ekranu to 4,7 cala. Jednak sam wyświetlacz jest już zdecydowanie bardziej nowoczesny – True Tone Retina HD cechuje się zdecydowanie większą gęstością pikseli. Trzecia generacja nie przyniosła w tej kwestii większych zmian.

Telefony Apple nie mogą zostać rozbudowane o dodatkowe karty zewnętrznej pamięci. Wybierając więc urządzenie, warto zwrócić uwagę na ten parametr. Pierwsza generacja iPhon SE oferowała maksymalnie 128 GB przestrzeni magazynowej. Jego następcy wypadają w tej kwestii nieco lepiej, ponieważ mogą pomieścić do 256 GB danych.

To z czego słynie każdy smartfon Apple to dobrej jakości aparat. Wszystkie urządzenia z serii SE oferują tylną kamerę o rozdzielczości 12 megapikseli. Pozwala ona na uzyskanie zadowalającej jakości zdjęć, które będą się dobrze prezentować na portalach społecznościowych oraz w formie pamiątkowych odbitek.

Czy wszystkie telefony Apple dostają aktualizację oprogramowania?

Stała aktualizacja oprogramowania to jedna z niewątpliwych zalet firmy Apple. Telefon tej marki, niezależnie od swojego wieku otrzymuje najnowsze wersje oprogramowania. Pierwszy model telefonu Apple SE w dniu premiery miał wgrany system iOS 9.3, a obecnie jego użytkownicy mogą cieszyć się najnowszą wersją 16.0.3. W przypadku urządzeń innych marek w pewnym momencie starsze modele przestają otrzymywać nowe aktualizacje, co uniemożliwia ich użytkownikom cieszenie się z najnowszych opcji i udogodnień. Więc jeśli szczególnie cenisz sobie nowoczesne nowinki technologiczne i nie chcesz przegapić żadnych nowości, warto zdecydować się na telefony Apple.

iPhone SE a pozostałe urządzenia od Apple

Wszystkie generacje iPhone SE, czy to najstarszy model z 2016 roku, czy nowsze wersje takie jak iPhone SE 2020 mogą współpracować z innymi urządzeniami od koncernu Apple. Ta modułowość to kolejna zaleta produktów tej marki. Posiadając gadżety takie jak Apple Watch, iPad czy komputer z systemem iOS, możemy cieszyć się kompatybilnością pomiędzy wszystkimi urządzeniami. Podłączone pod jeden dysk iCloud mogą wymieniać między sobą materiały multimedialne takie jak zdjęcia, czy filmy. Dzięki tej usłudze możesz w prosty sposób udostępniać pliki swoim znajomym i członkom rodziny, którzy również korzystają z usług firmy Apple. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodny dostęp do ważnych dla siebie dokumentów, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdują.