Jaki smartwatch warto zakupić?

Jaki smartwatch warto zakupić?

Smartwatch to inteligentny zegarek, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem osób aktywnych. Urządzenie pozwala skutecznie monitorować osiągnięcia treningowe, a także stan zdrowia. Warto wspomnieć, że zapewnia ono dostęp do wielu przydatnych funkcji, takich jak np. sterowanie odtwarzaczem muzyki, odbieranie powiadomień ze smartfona, a nawet wykonywanie połączeń. Wybór godnych uwagi gadżetów jest ogromny – właśnie dlatego ostateczna decyzja powinna zostać dokładnie przemyślana. Jeśli nie wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi podpowiedziami.

Zakres dostępnych funkcji

Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie funkcjonalności zegarka. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki model będzie odpowiedni. Inne potrzeby posiadają profesjonalni sportowcy, a inne seniorzy czy też dzieci. Wysokiej klasy urządzenie posiada zwykle precyzyjne czujniki, które gwarantują oczekiwaną precyzję pomiarową. Zdecydowana większość smartwatchy oferuje m.in.:

  • pomiar tętna,
  • monitorowanie pracy serca,
  • monitorowanie snu,
  • licznik kroków,
  • licznik spalonych kalorii,
  • pomiar dystansów,
  • nawigację GPS.

Najlepsze modele dedykowane sportowcom zapewniają nawet kilkadziesiąt trybów treningowych! Zegarek można traktować jako formę motywacji. Śledzi on niemal każdy ruch, co sprzyja sukcesywnemu zwiększaniu efektywności podczas aktywności. Należy także wspomnieć o możliwości generowania raportów podsumowujących, w których zawarte są statystyki. Trzeba także dodać o funkcji powiadomień o bezczynności czy też konieczności uzupełnienia płynów.

System operacyjny

Nie każdy wie, że inteligentne zegarki również mają system operacyjny. Pod tym względem nie różnią się od telefonów, tabletów czy też komputerów. Można powiedzieć, że stanowi on serce urządzenia. Odpowiada za jego płynną i niezawodną prace. Znaczna część gadżetów opiera swoje działanie na autorskim oprogramowaniu, które zazwyczaj jest kompatybilne zarówno z systemem Android, jak i iOS. Należy wziąć pod uwagę, że akcesorium wymaga połączenie ze smartfonem (wyjątek stanowią modele posiadające slot na kartę SIM/e-SIM). Właśnie dlatego tak istotne jest sprawdzenie kompatybilności. Dla przykładu – Apple Watch nie połączyć się ze smartfonem marki Samsung.

Slot na kartę SIM/e-SIM

W sprzedaży znajdują się zegarki, które mogą posiadać własną kartkę SIM lub e-SIM. Trzeba jednak podkreślić, że jest ich o wiele mniej, niż urządzeń wymagających połączenia ze smartfonem. Omawiane rozwiązanie jest korzystne dla dzieci, a także osób starszych. Smartwatch może pełnić rolę telefonu. Umożliwia on wykonywania oraz odbieranie połączeń, gdyż wyposażony jest w system głośnomówiący. Plusem jest także dostęp do internetu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ekran gadżetu nie jest zbyt duży, a więc nie można powiedzieć, że w stu procentach zastąpi on smartfon. Ponadto, każda karta SIM lub e-SIM musi zostać zarejestrowana. Konieczne jest także wybranie jednej z wielu ofert operatorów komórkowych, co wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Jakość wykonania

Wybierając smartwatch dla siebie lub dziecka należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Istotne jest, aby nawet najdrobniejsze detale zostały precyzyjnie wykończone. Opłaca się postawić na urządzenie wykonane ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, które spełniają rygorystyczne normy oraz standardy. Zegarek musi być trwały i niepodatny na uszkodzenia. Dostępne są modele na pasku silikonowym, skórzanym czy też stalowym. Godne uwagi są gadżety z elementami ze stali nierdzewnej, które nie ulegają procesom korozyjnym. Przed zakupem należy także zwrócić uwagę na zakres regulacji paska! Wynika to z faktu, że dużą część zegarków proponowana jest zarówno mężczyzną, jak i kobietą. Mogą nie sprawdzić się w przypadku ręki o bardzo małym obwodzie. W przypadku dzieci należy zwrócić uwagę nie tylko na modele dedykowane maluchom. Niektóre urządzenia dla dorosłych również mogą okazać się odpowiednie dla pociechy.

Zabezpieczenie ekranu

Ekran smartwatcha powinien być zabezpieczony przed zarysowaniami oraz przypadkowymi pęknięciami. Wyświetlacz często jest pokryty szkłem hartowanym. Wiele zegarków posiada ekran dotykowy, który zwiększa komfort obsługi. Istotne jest również to, aby obraz był w pełni czytelny nie tylko w budynku, ale także na zewnątrz. Najlepiej, aby jego parametry były regulowane. Dużym zainteresowaniem cieszą się urządzenia, które można personalizować np. poprzez zmianę tarczy lub motywu.

Pojemna bateria

Pojemność baterii warunkuje zadowolenie z urządzenia. Bez sensu inwestować w smartwatch, który pod dwóch godzinach eksploatacji wymaga pilnego podłączenia do ładowarki. Podczas poszukiwania najlepszego modelu należy zwrócić uwagę na maksymalny czas pracy akumulatora. Zwykle zmniejsza się on po aktywowaniu funkcji pochłaniających ogromną ilość energii (np. nawigacji GPS). Znakomitą propozycją są urządzenia z etui ładującym. Dzięki niemu można przywrócić działanie zegarka w niemal dowolnym miejscu. Nie trzeba posiadać dostępu do źródła zasilania, co stanowi znaczne udogodnienie. Ci, którzy chcą zapomnieć o częstym ładowaniu powinni zainteresować się zegarkami hybrydowymi, które stanowią połączenie urządzeń SMART oraz tradycyjnych czasomierzy. Są one zasilane standardową baterią, którą należy wymieniać mniej więcej raz na pół roku.

Design

Wzornictwo jest kwestią bardzo indywidualną. Wiele osób poszukuje zegarka, który będzie pasował nie tylko do sportowych, ale również codziennych stylizacji. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę wydają się modele w minimalistycznym stylu. Uchodzą one za eleganckie, a jednocześnie ponadczasowe. Pasują zarówno do dresów, jak i koszuli czy też sukienki. Taki gadżet można założyć nie tylko na jogging, ale również imprezę w klubie i do pracy. Rynek inteligentnych urządzeń stale się rozwija. Na specjalna uwagę zasługują gadżety w luksusowym stylu, które zwykle posiadają metalową, ozdobną bransoletę. Minusem jest fakt, że są one dość ciężkie, co może stanowić przeszkodę podczas uprawiania sportu. Osoby trenujące powinny zwrócić uwagę na wagę akcesorium.